۸ درصد از جمعیت شهری از بیماری دیابت رنج می‌برند

چالوس نیوز - مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران با اشاره به رتبه سوم مرگ و میر ایران در جهان ناشی از بیماری دیابت، گفت: رشد مصرف انسولین در مازندران نگران کننده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از میاندورود، محمد خورشیدی امروز در نشست تخصصی سیاستگذاران سلامت در حوزه دیابت اظهار داشت: دیابت بزرگ‌ترین اپیدمی تاریخ بوده که بیش از 415 میلیون نفر در جهان درگیر این بیماری هستند.

وی افزود: ایران پس از پاکستان و مصر سومین کشور به لحاظ مرگ و میر ناشی از عوارض دیابت است.

مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران با بیان اینکه از سال 92 تا95 بیماری دیابت رشد قابل توجه ای داشته است، افزود: 75 هزار نفر از بیماران تحت پوشش پزشک خانواده استان، معادل 8 درصد از جمعیت شهری از بیماری دیابت رنج می‌برند.

خورشیدی گفت: از سال 89 تا 95 مصرف داروی تزریقی در بیماران دیابتی چهار برابرافزایش داشته است. توانمندسازی پزشکان خصوصی یکی از راهکارهای کم هزینه در حوزه دیابت است.

خورشیدی به رشد 77 درصد نسخه‌نویسی در حوزه دیابت اشاره و از نسخه تزریقی برای بیماران دیابتی در سال گذشته چهار برابر افزایش پیدا کرده خبر داد و افزود: استان تهران و مازندران بالاترین آمار مبتلایان دیابتی را در کشور دارند؛ شهرستان بابلسر از بیشترین بیمار دیابتی برخوردار است.

خورشیدی از پرداخت 14 میلیارد تومان هزینه دارویی دیابت در سال 95 از سوی تامین اجتماعی خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی ادامه داد: پیش بینی می‌شود با توجه به شیوع این بیماری در 10 سال آینده پرداخت هزینه در حوزه دیابت 10 برابر افزایش پیدا کند .

خورشیدی از خرید راهبردی خدمات سلامت به عنوان راهکار در این حوزه اشاره کرد و افزود: می‌طلبد این اقدام بصورت همگانی و یک وظیفه ملی در جهت راهکار پیشگیری از دیابت در جامعه نهادینه شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی مازندران با بیان اینکه فرهنگ‌سازی و آموزش و آموزش توانمندسازی و بکارگیری پزشکان عمومی از راهکارهای مقابله با بیماری دیابت است، خواستار ایجاد کلینیک‌های ویژه در سطح 2 و 3 در جهت جلوگیری از این بیماری شد و گفت: راهکارهایی اتخاذ شود تا این بیماری جز بیماری‌های خاص تلقی شود.

چاقی مهم ترین دلیل دیابت در مازندران

محسن اعرابی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفت: سلامت برترین نعمت‌ها بوده که باید قدردان این نعمت الهی باشیم و در جهت تامین حفظ و ارتقا آن گام درست برداریم و به طور شایسته در حوزه سلامت حرکت کنیم.

وی افزود: بیان سیاست کلی دیابت و نفش مدیریت آن در کنترل بارهزینه‌های نظام سلامت، کنترل بهتر دیابت با تاکید بر توانمندسازی ارائه دهندگان خدمات و ارائه تجربیات استانی از اهداف این همایش است.

اعرابی با بیان اینکه مهم‌ترین دلیل دیابت در استان چاقی است، تصریح کرد: 43 درصد زنان و 22 درصد مردان بیشترین چاقی استان را دارند که با مدیریت درست و اقدامات پیشگیرانه می‌توان میزان ابتلا به دیابت و مرگ و میر را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه معاینات ادواری، تشخیص زودهنگام، کنترل چربی خون، کنترل فشارخون، کاهش وزن، تحرک مناسب و غربالگری مناسب نقش مهمی در کنترل دیابت دارد، افزود: سند دیابت استان تدوین وافرادی که مبتلا به دیابت و یا درمعرض مبتلا شدن به دیابت دارند ثبت شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه طبق غربالگری ،21هزار نفر در استان در معرض دیابت قراردارند و هفت هزار نفر از بیماری خود اطلاع ندارند که با تشخیص به موقع می‌توان میزان مرگ و میر را کاهش دهیم، افزود: در مناطق روستایی تعداد مبتلایان افرایش یافت اما تشخیص دراین راستا افزایش یافت که برای تشخصیص زودرس نیاز به کمک داریم که امیدواریم جهش خوبی درزمینه ارجاع داشته باشیم.

اعرابی کمک به کاهش اضافه وزن و چاقی و توقف دیابت در استان را از برنامه های مهم طرح تحول سلامت در استان برشمرد.

e-max.it: your social media marketing partner

نظر خود را اضافه کنید.

0
محدودیت در نوع پسوند فایل پسوند های مجاز عبارتند از: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3
کد امنیتی وارد نشده است
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

تبلیغات

sahelkhabarkandoo

kandoo3kandoo1

kandoo2

بانک مسکن کلید مازندران