مازندران در صدر استان‌های دارای رتبه بالای بیماران دیابتی و چاقی

چالوس نیوز - برگزاری نشست تخصصی سیاست‌گذاران حوزه دیابت بهانه‌ای شد تا اعلام آمارهای نگران‌کننده از سوی فعالان حوزه سلامت در مورد چاقی و دیابت، زنگ خطر و تلنگری برای مسئولان و مردم باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مازندران در چاقی، شیوع بیماری دیابت و بیماری فشار خون بالا در کشور رتبه اول را دارد. در افرادی که مبتلا به بیماری قند شدند تولید انسولین به دلایل مختلف در بدن آن‌ها کاهش می‌یابد. همچنین چاقی سبب می‌شود میزان تاثیرگذاری انسولین در بدن انسان کاهش یابد.

دیابت از جمله بیماری‌های خطرناک است که در وضعیت‌های حاد این بیماری، چشم‌ها، کلیه‌ها و سایر اعضای بدن را ناتوان می‌کند.

افرادی که مبتلا به هر نوع بیماری هستند باید هر 3 ماه یک بار و افراد بالای 45 سال حتی در صورت صحت و سلامتی حتما حداقل یکبار در سال برای چکاب کامل به پزشک مراجعه کنند.

عضو پژوهشکده غدد دانشگاه تهران در نشست تخصصی سیاستگذاران سلامت در حوزه دیابت مازندران با بیان اینکه دیابت کنترل نشده عوارض زیادی دارد، گفت: عدم تشخیص و پیشگیری به موقع و کنترل دیابت به اقتصاد خانواده و جامعه آسیب وارد می‌کند که برای کنترل بیماری باید به تشخیص زود و به هنگام و آموزش استفاده ار داروها درست داده شود.

محسن خوش‌‌نیت افزود: عدم تشخیص به موقع هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهد که باید با مطالعه دقیق افرادی که در معرض دیابت قرار دارند را به موقع شناسایی کنیم تا روند درمان هرچه سریعتر انجام گیرد. در ایران استقبال بیماران از مصرف و پزشکان از تجویز انسولین کمتر از داروهای خوراکی است.

وی با بیان اینکه شیوع دیابت در سال‌های اخیر افزایش دوبرابر را نشان می‌دهد، گفت: در سال  2015 از هر 11فرد بالغ یک نفر دیابت دارند.

خوش‌نیت با بیان اینکه 12 درصد هزینه‌های سلامت دنیا صرف درمان بیماران دیابتی می‌شوند، افزود: از هر هفت خانم باردار یک نفر دچار دیابت بارداری می‌شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفت: دیابت یک بیماری خاموش قرن بوده که برای حفظ سلامتی و طبق سند دیابت باید از افزایش شیوع آن جلوگیری کنیم. هفت کلینیک تخصصی در استان مازندران در حوزه دیابت فعال بود که اکنون به 17کلینیک رسید. ثابت نگه داشتن دیابت و چاقی و همچنین کنترل آن از اهداف مهم دانشگاه علوم پزشکی مازندران به شمار می آید.

وی با بیان اینکه 17 کلینیک تخصصی دیابت در استان فعال است، افزود: برآنیم این تعداد کلینیک را ارتقا  دهیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز گفت: معاینات ادواری، تشخیص زودهنگام، کنترل چربی خون، کنترل فشارخون، کاهش وزن، تحرک مناسب و غربالگری مناسب نقش مهمی در کنترل دیابت دارد. سند دیابت استان تدوین و افرادی که مبتلا به دیابت و یا درمعرض مبتلا شدن به دیاب دارند ثبت شد.

اعرابی گفت: طبق غربالگری 21هزار نفر در استان در معرض دیابت قراردارند وهفت هزار نفر از بیماری خود اطلاع ندارند که با تشخیص به موقع می‌توان میزان مرگ و میر را کاهش دهیم.

عضو مجمع نمایندگان پزشک خانواده شهری مازندران با بیان اینکه برنامه تلویزیونی و رادیویی دیابت در سال جاری تداوم پیدا می‌کند، بیان کرد: در آبان ماه سالجاری برنامه یک ساعته درباره بیماری دیابت برگزار می‌شود. از ابتدای سال جاری تا نیمه اول شهریور 310 برنامه رادیویی دنیای سلامت پخش شده است.

e-max.it: your social media marketing partner

نظر خود را اضافه کنید.

0
محدودیت در نوع پسوند فایل پسوند های مجاز عبارتند از: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3
کد امنیتی وارد نشده است
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

تبلیغات

sahelkhabarkandoo

kandoo3kandoo1

kandoo2

بانک مسکن کلید مازندران