بیش از 700هکتار عرصه‌های جنگلی آلوده به آفت شب‌پره محلول‌پاشی شد

 به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نوشهر، غلام‌حسین اشرفی‌نیا صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این محلول از نوع «بی.تی» بوده که در مناطق آلوده به این آفت محلول‌پاشی شد.

وی افزود: برای کنترل این آفت سال گذشته 650 هکتار و در 6 ماه نخست امسال 120 هکتار از عرصه‌های آلوده به این آفت با اعتبارات تخصیصی و بهره‌گیری از امکانات بخش خصوصی محلول‌پاشی صورت گرفت.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران ـ نوشهر با اعلام اینکه برای این عملیات تاکنون بیش از 6 میلیارد ریال هزینه شده است، تصریح کرد: بیشترین سطح مناطق آلوده که محلول‌پاشی صورت گرفت مربوط به حوزه اداره منابع طبیعی نوشهر ـ رویان بوده که 9 نقطه آن که در معرض این آفت مهاجم قرار دارد که شامل «پارک جنگلی سی‌سنگان، ماشلک، توسکات کیسی، نیرنگ، کاسگرمحله، خیرودکنار، صلاح‌الدین‌کلا و عالم‌کلا» است.

اشرفی‌نیا بیان کرد: آفت شب‌پره همچنین مناطقی از جنگل‌های رامسر و پارک جنگلی صفارود را نیز آلوده کرده است که در سطح 5 هکتار از این مناطق نیز محلول‌پاشی شد.

وی خاطرنشان کرد: با بررسی‌های صورت‌گرفته در حال حاضر درختان شمشاد منطقه گلندرود رویان نیز به آفت شب پره مبتلا شدند که طی هفته گذشته 40 هکتار از این عرصه محلول‌پاشی شد.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران ـ نوشهر با اشاره به اینکه امسال در پارک سی‌سنگان دو نوبت محلول‌پاشی صورت گرفت، افزود: به‌دلیل وسعت پارک سی‌سنگان که ذخیرگاه 525 هکتار شمشاد است تاکنون 420 هکتار از این عرصه نیز محلول‌پاشی شد.

این مسؤول سطح عرصه‌های جنگلی شمشاد در غرب مازندران را 8 هزار و 500 هکتار اعلام کرد و افزود: از این میزان 5 هزار هکتار آن آلوده به بیماری بلایت و 3 هزار هکتار نیز آلوده به آفت شب‌پره شمشاد است.

وی با بیان اینکه 500 هکتار دیگر از مناطق جنگلی صعب‌العبور و غیرقابل دسترسی است که آلودگی در آنها دور از انتظار نیست، اظهار کرد: مناطقی که طی سال گذشته در حوزه غرب مازندران محلول‌پاشی شد شامل حوزه شهرستان‌های نوشهر، چالوس، رامسر و عباس‌آباد بوده است که در 15 نقطه از رویشگاه‌های درختان شمشاد صورت گرفت.

رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران ـ نوشهر گفت: به‌منظور کنترل  و شکار کامل حشرات آفت شب‌پره شمشاد تاکنون تعداد 900 عدد تله‌فرمونی در مناطق آلوده و خسارت‌دیده از آفت نصب شد.

به گزارش فارس، شمشاد هیرکانی با نام علمی بُوکسوس هیرکانا (Buxus hyrcana) درختی همیشه‌سبز و بومی جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه‌های گیاهی در خطر انقراض اتحادیه بین‌المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد.

e-max.it: your social media marketing partner

نظر خود را اضافه کنید.

0
محدودیت در نوع پسوند فایل پسوند های مجاز عبارتند از: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3
کد امنیتی وارد نشده است
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

تبلیغات

sahelkhabarkandoo

kandoo3kandoo1

kandoo2

بانک مسکن کلید مازندران