ضرورت برنامه های فرهنگی جامع در شهر

چالوس نیوز - حجت‌الاسلام محمد‌مهدی راشدی نوری با تاکید بر اینکه هماهنگ سازی فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در شهرستان باید با محوریت شورای فرهنگ عمومی که زیر نظرشورای عای انقلاب فرهنگی است، صورت بگیرد، گفت: پشتوانه مالی و اجتماعی تصمیمات شورای فرهنگ عمومی نیز باید مورد توجه باشد.

به گزارش چالوس نیوز ، حجت‌الاسلام محمد‌مهدی راشدی نوری در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان چالوس که با موضوع آسیب‌شناسی روند اجرای برنامه‌های فرهنگی شهرستان و برگزاری همایش شیخ ملاعلی و شیخ آقا حسن فاخری برگزار شد، با گرامیداشت روز ۱۴ آبان( روز مازندران) و تقدیر از حضور گسترده در راهپیمایی ۱۳ آبان اظهار کرد: برای اینکه ملیت هر منطقه شناخته شود در کشور ما هر زمانی را به نام استان و منطقه ای نام گذاری کردند و ۱۴ آبان را روز مازندران نامیدند.
وی با اشاره به اینکه به فرموده مقام معظم رهبری مازندران و تبرستان جزو اولین حکومت شیعی است که در سعد آباد مرزن آباد تشکیل شد، افزود: زمانی‌که یکی از خاندان اهل بیت برای مسؤولیت و زمامداری منطقه پذیرفته شد در این روز بود بنابراین این روز را به نام روز مازندران گذاشتند تا با پذیرش حکومت اهل بیت عشق خود را نشان دهند و به این ترتیب نخستین حکومت شیعی در این منطقه شکل گرفت.
امام جمعه شهرستان چالوس با بیان اینکه غرب مازندران و چالوس چون برای همه مردم خاص است طبق شورای فرهنگی مازندران روز ۱۴ آبان را با عنوان( روز مازندران) نام‌گذاری کردند، تصریح کرد: باید هویت و سابقه و ریشه خود را حفظ کنیم و اگر این روز بعنوان مازندران و فرهنگ عمومی نامیده شد مردم منطقه باید بیشتر این موضوع  را مورد توجه قرار دهند.
وی به صورت گرفتن هماهنگی خوب بین دستگاهها با سیاستگذاری شورای فرهنگی شهرستان تاکید کرد و گفت:  کار فرهنگی هر نهادی نباید با خودش باشد بلکه  اگر هماهنگی خوبی در سطح شهرستان در زمینه برنامه‌های فرهنگی صورت می‌گرفت موفقیت بیشتری حاصل می‌شد.
راشدی نوری با تاکید بر اینکه هماهنگ سازی فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی در شهرستان باید  با محوریت شورای فرهنگ عمومی که زیر نظرشورای عای انقلاب فرهنگی است، صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: پشتوانه مالی و اجتماعی تصمیمات شورای فرهنگ عمومی نیز باید مورد توجه باشد.
وی در ادامه با اشاره به موضوع دوم جلسه شورای فرهنگ عمومی تصریح کرد:  یکی از کارهایی که در جهت تقویت و توسعه فرهنگ هر منطقه تاثیر گذار است معرفی و شناسایی مفاخر و شخصیت‌های مهم منطقه است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان چالوس با تاکید بر اینکه  نسل جدید باید با مفاخری که در گذشته در زمینه‌های مختلف دینی، هنری، موسیقی، علمی و ... قابل مطرح شدن بودند را بشناسند، افزود: با شناخت این شخصیت‌ها و مفاخر نسل جدید می‌تواند سابقه و گذشته‌ خود را بشناسد و یا گذشته خود را فراموش نکرده و دلداده غربی‌ها و جاهای دیگر نشود.
وی  با بیان اینکه این مفاخر و شخصیت‌ها در گذشته مرارت‌های زیادی را برای رسیدن به درجات علمی و دینی و حتی ادامه تحصیلات کشیدند، اظهار کرد: همه اینها در حالی‌ است که امروزه این راه‌ها آسان شده است بنابراین شناخت دلایل موفقیت‌هایشان ضرورت دارد.
راشدی نوری به هماهنگی و تعامل در اجرای کارهای فرهنگی تاکید کرد و گفت: اگر هماهنگی در اجرای برنامه‌ها نباشد هم هزینه‌ها بالا رفته و هم آسیب خود را آن‌طور که باید باشد نشان نمی‌دهد.
وی با انتقاد از اینکه در سال‌های اخیر در اجرای برنامه‌ها به دلیل عدم پشتیبانی درست مشکل داشتیم، افزود: ضرورت دارد تا تقویم برنامه‌های فرهنگی تهیه و تدوین شود و کار گروهی شکل بگیرد تا علاوه بر برنامه‌های رسمی سالانه برنامه‌های شاخص فرهنگی نیز در این شهرستان برگزار شود.
امام جمعه شهرستان چالوس اضافه کرد: این برنامه‌های شاخص نیز باید با موضوعات مشخصی ارائه شده و در کارگروه و شورا عنوان شود و سپس مورد تصویب قرار بگیرد و در این راستا پشتیبانی لازم باید نمایندگان دستگاهها جهت تعیین اعتبارات مورد نیاز انجام شود.
وی با اشاره به اینکه تعامل و هماهنگی برنامه های فرهنگی در شهرستان منوط به این است که دستگاههای مختلف و نهادهای خصوصی برنامه ها را به شورای فرهنگ عمومی ارائه کنند تا اجرایی شود، یادآور شد: با توجه به اینکه پنجشنبه این هفته مصادف با روز اربعین حسینی است در راستای این تعامل و هماهنگی برنامه‌ریزی لازم برای اجرای با شکوه این مراسم و پخش زنده برنامه این‌روز از صدا و سیمای کشور از مدتها پیش انجام گرفت.

وی  در پایان با اشاره به اینکه ثبت و پخش زنده برنامه عزاداری اربعین حسینی چندسالی است که به نام شهرستان چالوس رقم خورده است، گفت: خوشبختانه این برنامه به نام چالوس ثبت شد و استقبال خوبی نیز می‌شود که با احتساب حضور خیل عظیم عاشقان و دلدادگان ابا عبدالله‌الحسین(ع) در راهپیمایی اربعین حسینی در کربلای معلی از دیگر ارادتمندان حضرت می‌خواهیم تا در همایش بزرگ اربعین شهرستان چالوس حضور به هم برسانند.

e-max.it: your social media marketing partner

نظر خود را اضافه کنید.

0
محدودیت در نوع پسوند فایل پسوند های مجاز عبارتند از: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3
کد امنیتی وارد نشده است
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

تبلیغات

sahelkhabarkandoo

kandoo3kandoo1

kandoo2

بانک مسکن کلید مازندران