آرایشگاههای زنانه و زیبابی که آسان به دست نمی آید

چالوس نیوز - ارایشگاههای زنانه و دخالت در برخی مسائل درمانی چون پوست ومو باعث شده تا عوارض ناخواسته ای برای برخی از زنان بوجود اید و به گفته کارشناسان نظارت بیشتر بر این ارایشگاهها ضروری است.

 

درسالهای اخیر به دلیل دخالت افراد غیر متخصص همچون آرایشگرها و پزشکان بی تجربه در این زمینه شاهد افزایش عارضه های زیباسازی هستیم به نحوی که افرادی را می بینیم مشکل خاصی نداشته اند و برای زیباتر شدن اعمالی انجام داده اند که اکنون عارضه آن تا آخر عمر همراه انهااست.
ساده ترین تبعات در دست گرفتن بخشی از کارهای پزشکان متخصص پوست و زیبایی توسط آرایشگران را می توان در نتیجه معکوس این گونه کارها مشاهده کرد که سوختگی های شدید ، عفونت های پوستی و بروز لکه های پوستی از آن جمله است .
انجام کارهایی نظیرازبین بردن لکه هاو چروک ، روشن کردن و شفاف سازی پوست ، پر پشت و خوش حالت کردن موی سر جز فعالیت های کاری و درمانی متخصصان پوست و مو به شمار می رود که می بایست توسط پزشکان تحصیل کرده در رشته مرتبط زیبایی پوست و مو و دارای مجوز انجام شود.
فاطمه که زیباسازی پوست صورت خود را در یکی ازآرایشگاههای قائمشهر انجام می دهد ، می گوید : طبق قول آرایشگرم مبنی بر اینکه بعد از چند بار پاکسازی ، پوست روشن و براقی خواهم داشت به این مکان می آیم .
وی که زیبا شدن پوست صورت برایش مهم است ، اصلی ترین علتی که باعث شده تا به پاکسازی پوست در آرایشگاه روی بیاورد را براساس حس اعتمادش به آرایشگری که از قبل آشنا بوده ، ذکر کرد .
وی گفت : با آگاهی از اینکه انجام کارهای زیباسازی پوست می بایست توسط پزشک متخصص آن انجام شود اما بقول معروف پیدا کردن متخصص پوستی که این کار را انجام بدهد به مثال ' یافت می نشود جسته ایم ما ' است .
این بانوی قائمشهری با پیشنهادی به مسئولان مربوطه از آنان خواست تا حال آنکه آرایشگران علاقمند به کار در این زمینه آموزش و به آنها گواهینامه گذراندن دوره را بدهند تا از این طریق هم آسایش خاطر و هم تامین سلامت برای مراجعه کنندگان فراهم شود .
** دست خالی بودن آرایشگران از داشتن مدرک یا گواهی آموزشی
نفیسه که در یکی از آرایشگاههای شهر ساری به کار پاکسازی پوست مشغول است برای رو کردن سندی مبنی بر مجاز بودن فعالیتش به حضور چند ماه در مطب یکی از پزشکان پوست اشاره کرد .
وی با اعتماد از اینکه فعالیتش براساس چهارچوب و قواعد کاری که متخصصان پوست انجام می دهند دانست و گفت : سالها قبل به عنوان منشی مطب یکی از متخصصان پوست در ساری مشغول به کار شدم و بقولی از زیر دست پزشک توانستم اصول پاکسازی پوست را فرا بگیرم .
نفیسه با بیان اینکه حتی در مطب پزشک مورد نظر نیز گاهی فعالیت پاکسازی پوست مراجعه کنندگان را انجام می دادم ، افزود : متخصص پوست غالبا رغبتی ندارد که برای کارهای خردی همچون پاکسازی و موارد اینچنینی وقت صرف بکند چرا که درآمد خاصی از این محل اخذ نمی کند .
وی در پاسخ به این ادعاکه فردی آموزش دیده در خصوص مسائل پاکسازی و زیباسازی است آیا مدرک و یا گواهینامه از سازمان و یا موسسه ای دارد ، گفت : متاسفانه هنوز سازمان و یا نهادی متولی برای انجام امور مربوط به آموزش در این زمینه وجود ندارد .
نفیسه که خود را در زمره آرایشگران علاقمند به داشتن مجوز فعالیت در این زمینه معرفی می کند ، افزود : قطعا داشتن مجوز دوره های آموزشی می تواند در اطمینان خاطر و بخصوص سلامت پوست و زیبایی بانوان جامعه تاثیر بگذارد .
** طلب زیبایی به قیمت از چاله به چاه افتادن زنان
یکی از پزشکان متخصص پوست ، مو و زیبایی مازندران از اقدامات زیبایی پوست شامل از بین بردن لکه ها ، چروک ، شفاف سازی و روشن کردن پوست ، پر پشت و خوش حالت کردن موها به عنوان بخشی از کارهای درمانی پزشکان متخصص پوست ذکر کرد .
آزاده رضا زاده به خبرنگار ایرنا گفت : هرچند این کارها با برچسب زیبایی پوست و مو در جامعه مطرح است اما رسیدن به این خواسته زنان هرچند با دید زیبایی طلبانه نیازمنداعمال شیوه درمانی با استفاده از ابزار و داروهای خاص خود است .
وی که انجام این نوع درمان های پوست و مو را نیازمند داشتن تخصص و دانش فرد انجام دهنده در این حوزه دانست ، افزود : دستیابی به این دانش نیز از طریق تحصیل در مراکز علمی و دانشگاه ها فراهم می شود .
این متخصص زیبایی پوست و مو اظهار داشت : خرید دستگاه لیزری و یا گذاشتن ماسک بدون اطلاع از آناتومی و ویژگی پوست فرد نمی تواند راه درمان و یا همان زیباسازی پوست برای افراد باشد .
وی از انجام کارهای زیباسازی پوست و مو توسط برخی آرایشگران زنان به عنوان دخالت در حوزه کاری پزشکان متخصص پوست نام برد و ادامه داد : بوجود آمدن عوارض هایی گاهی غیر قابل جبران که خواسته زیبایی زنان را برباد می دهد ، بخشی از مخاطراتی است که براثر فعالیت آرایشگران ایجاد می شود .
رضازاده با اشاره به شیوع عفونت های پوستی در بانوان گفت که انجام کارهای درمانی توسط افراد غیر متخصص ، یکی از دلایل بروز و شیوع چنین بیماری هایی است .
وی ادامه داد : همین عدم آگاهی آرایشگران باعث شده تا آنها در نحوه استفاده از وسایل برای انجام کارها آگاهی لازم را نداشته باشند بطوریکه انجام بدون استریل دستگاه ها و استفاده برای چند مراجعه کننده ، عفونت های پوستی را به همراه می آورد .
وی خاطرنشان کرد : هر یک از کارها درخصوص زیباسازی پوست ، شیوه ها و ابزار درمان خاص خود را دارد که براساس آناتومی پوست و حتی میزان آلرژی افراد تعیین و مورد استفاده قرار می گیرد .
** تضمین سلامت فعالیت آرایشگران با اجرای دستورالعمل معاونت بهداشتی و درمان
معاون اجرایی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به دستوالعمل اجرایی سالهای اخیر میان 2 معاونت بهداشتی و درمان این دانشگاه اشاره کرد و گفت : براساس مفاد این دستورالعمل ، بکارگیری برخی دستگاه ها مربوط به زیبایی پوست و مو به شرط طی کردن آموزش های تخصصی در آرایشگاه های زنانه مجاز است .
نادر آهنگر که اجرای این دستورالعمل نظارتی را تاثیر گذار بر کنترل فعالیت های غیر مجاز در این فضاها دانست ، افزود : در این دستورالعمل استفاده وسایلی برای (تتو کردن ) به شرط داشتن آموزش لازم ، مجاز اعلام شد و کارهای نظیر برداشتن (تتو) در آرایشگاه ها غیر مجاز است .
وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی آرایشگاههای زنانه دارای مجوز در مازندران فعالیت می کنند که هنوز این دستورالعمل در انها چهره اجرایی به خود نگرفته است .
معاون اجرایی دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین نبود احکام بازدارنده را یکی دیگر از عواملی ذکر کرد که می تواند در نظارت و ساماندهی فعالیت قانونی و بهداشتی آرایشگاه های زنانه تاثیر بگذارد .
وی همچنین از تلاش برای برگزاری دوره های آموزشی توان افزایی آرایشگران در حوزه زیباسازی پوست و مو خبرداد و افزود : در رای زنی با اداره کل فنی و حرفه ای مازندران و انجمن پوست این مهم پیگیری می شود .
به گفته آهنگر بی رغبتی انجمن پوست برای برگزاری این دوره های آموزشی ، سد راهی برای انجام این کار است که فعالان این انجمن ورود افراد بدون تخصص علمی را ضربه زننده به فعالیت حرفه ای خود می دانند و از این کار ممانعت می کنند .
وی تاکید کرد : در حال حاضر تعداد زیادی آرایشگاه های زنانه به اینگونه فعالیت ها اقدام می کنند و باید برای سر و سامان دادن به وضعیت کاری آنان و ایجاد فضای بهداشتی برای زنان ، این دوره های آموزشی برگزار شود و دستورالعمل اجرایی 2 معاونت بهداشتی و درمان اجرا شود .

e-max.it: your social media marketing partner

نظر خود را اضافه کنید.

0
محدودیت در نوع پسوند فایل پسوند های مجاز عبارتند از: bmp, csv, doc, gif, ico, jpg, jpeg, odg, odp, ods, odt, pdf, png, ppt, rar, txt, xcf, xls, zip 0 / 3
کد امنیتی وارد نشده است
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار

تبلیغات

sahelkhabarkandoo

kandoo3kandoo1

kandoo2

بانک مسکن کلید مازندران